Kolekcjonerzy mocnych wrażeń. Moda na dopalacze

Obok alkoholu i narkotyków do zagrożeń czyhających na współczesną młodzież w ostatnich kilku latach dołączyły tzw. dopalacze. Substancje niewiadomego pochodzenia, o nieokreślonych, lecz wyraźnie szkodliwych efektach działania. Uszkodzenia wątroby, mózgu, zaburzenia pracy serca to tylko część z nich. W ramach działań wychowawczych szkoła powinna uświadamiać uczniom, jak duże niebezpieczeństwo czai się w niepozornych „tabletkach imprezowych”.

Lekcję warto rozpocząć od krótkiej analizy tytułu filmu – co oznacza sformułowanie „Moda na dopalacze”? Dlaczego zachowania szkodliwe, niebezpieczne, wykraczające poza normę społeczną mogą w oczach rówieśników dodawać splendoru? Czy można je w jakiś sposób zastąpić? Czy nonszalancja względem własnego życia, w celu zaimponowania znajomym, to dobry kierunek rozwoju? Jakie może to przynieść pozytywne, a jakie negatywne skutki?

Film edukacyjny „Kolekcjonerzy mocnych wrażeń (Moda na dopalacze)” to świetny materiał dydaktyczny. Temat szkodliwych używek zostaje przedstawiony zarówno w kontekście społecznym, jak i medycznym, który w tym przypadku jest szczególnie istotny ze względu na brak wiedzy, co w danej pigułce się znajduje. Materiał filmowy został zrealizowany z dużą dbałością o dane merytoryczne, co dla nauczyciela rozmawiającego z klasą na temat, który może zdawać im się „atrakcyjny”, będzie miało szczególne znaczenie.

Poprzez wypowiedzi ekspertów z dziedzin psychiatrii, toksykologii oraz młodzieży, a nawet osoby, która próbowała stosować dopalacze, klasa ma szansę dowiedzieć się nie tylko, w jaki sposób używki te uszkadzają funkcjonowanie ciała i umysłu, ale także zrozumieć mechanizmy rynkowe związane z tą branżą.

Film, ze względu na aktualność tematu i sposób jego przedstawienia, może być także dobrym punktem wyjścia do rozmowy z rodzicami i opiekunami uczniów podczas wywiadówek. Rodzice oczekują od szkoły nie tylko edukacji dzieci, lecz także wsparcia wychowawczego, a takim będzie z pewnością rozmowa na temat zagrożeń uzależnieniami.

Reklama
Kolekcjonerzy mocnych wrażeń

Kolekcjonerzy mocnych wrażeń

20.00 zł
Koniec ludzkości

Koniec ludzkości

29.00 zł
W labiryncie wychowania

W labiryncie wychowania

49.00 zł
Media pod lupą

Media pod lupą

14.00 zł