Tożsamość w Internecie. Jak ją chronić?

Wszyscy korzystamy z mediów społecznościowych. Albo prawie wszyscy. Pewne jest, że życie bez Internetu jest już niemal niemożliwe. Zakładając pocztę e-mail, korzystając ze zwykłej przeglądarki czy surfując po stronach, akceptujemy pliki cookies i tzw. umowy użytkowania, które zapamiętują adres komputera, tym samym tworząc ścieżkę naszych śladów w sieci. Kim zatem powinniśmy być w Internecie? Czy powinniśmy się bać tego globalnego medium, a może są jakieś zasady, których można się trzymać, aby zachować bezpieczeństwo?

Film edukacyjny „Tożsamość w Internecie”, będący w znaczącym stopniu zapisem warsztatów z młodzieżą szkolną, pomoże nauczycielowi w przeprowadzeniu lekcji dotyczącej danych osobowych, praw do wizerunku i osobistego bezpieczeństwa w środowisku nowych technologii. Lekcję warto rozpocząć od określenia z uczniami ich sposobów spędzania czasu w Internecie (portale społecznościowe, zakupy, czaty, gry, zdobywanie materiałów potrzebnych do szkoły), a także tego, w jaki sposób dbają o swoją anonimowość (e-maile bez nazwiska, pseudonimy, awatary niepozwalające rozpoznać wizerunku, blokowanie kont dla osób nieznajomych).

Istotnym elementem lekcji powinno być także określenie zagrożeń czekających na młodzież w sieci. Można wyszczególnić dwie kategorie zagrożeń: związane z zachowaniem użytkownika (niezablokowane konto, hasło o niskim poziomie zabezpieczenia, udostępnianie dużej ilości danych na swój temat) oraz te związane bezpośrednio z funkcjonowaniem technologii (pliki cookies, akceptacja regulaminów, których się nie czyta, zapamiętywanie adresu IP komputera). Rozpoznanie przez młodzież obu rodzajów tych zagrożeń jest niezbędne dla uświadomienia możliwości wpływu użytkownika na własne bezpieczeństwo.

Film edukacyjny „Tożsamość w Internecie” w zwięzły i konkretny sposób przedstawia wpływ nowych technologii na życie młodego człowieka, daje impuls do dyskusji z klasą, a także pomaga w merytorycznym opanowaniu pojęć z zakresu nowych mediów. Film warto także wykorzystać podczas spotkań z rodzicami, dla których niejednokrotnie aktywność dziecka w sieci pozostaje zupełnie niewiadoma.

Reklama
Tożsamość w internecie

Tożsamość w internecie

19.90 zł
Obraz w relacjach społecznych

Obraz w relacjach społecznych

64.00 zł
Polityka 2.0

Polityka 2.0

39.90 zł
GRZECHY WOŁAJĄCE

GRZECHY WOŁAJĄCE

45.00 zł