Wszyscy piją. 5 minut teorii

„Wszyscy piją” to nowocześnie zrealizowany film edukacyjny dotykający problematyki alkoholizmu.

Na przykładzie historii trzech bohaterów, w tym popularnego muzyka zespołu WuHaE, uczniowie poznają chorobę alkoholową odartą z jej częstej kulturowej maski, czyli wizji nieprzytomnego człowieka leżącego na ławce w parku.

Alkoholizm nie zawsze jest efektem biedy lub braku wykształcenia, nierzadko wynika też z zachowań, które podejmuje się jako dorosły lub niepełnoletni jeszcze człowiek. Świadczą o tym bohaterowie filmu, ludzie z udanymi biografiami, mający rodziny, dobrą pracę, sukcesy na koncie i satysfakcjonujący poziom życia.

Lekcję warto rozpocząć od analizy tytułu filmu, będącego jednocześnie sformułowaniem nader często pojawiającym się w codziennych rozmowach. Co oznacza określenie „wszyscy piją”? W jakim celu się je stosuje? Czy uczniowie na swoich imprezach spotykają się z łatwo dostępnym alkoholem? Z jakimi reakcjami spotkają się osoby, które odmawiają picia alkoholu? Jak są postrzegane? Czy są podziwiane, czy wyśmiewane? (Warto podkreślić, by w trakcie lekcji nie zadawać uczniom pytania, czy piją alkohol ).

Film pozbawiony jest przekazów moralizatorskich czy banalnych definicji, ocen i wniosków, na które młodzież jest szczególnie wyczulona. Problematyka alkoholizmu została w nim przedstawiona jako konsekwencja pewnych wyborów życiowych, co koniecznie należy podkreślić podczas lekcji. Zajęcia najlepiej zrealizować w całości w formie dyskusji – ławki są odsunięte na tył klasy, uczniowie siedzą na krzesłach lub nawet na podłodze w kółku, nauczyciel wraz z nimi. Dzięki temu prostemu zabiegowi, uczniowie i nauczyciel zostają na chwilę zrównani ze sobą, wypowiadają się bardziej osobiście, z lekkim wytłumieniem sztywnej relacji społecznej, w której na co dzień funkcjonują.

Wyjście poza ramę tradycyjnej lekcji pozwala na bezpośredni kontakt. Ze względu na tematykę lekcji i zagrożenia , z jakimi spotyka się młodzież (łatwa dostępność alkoholu, traktowanie alkoholu i imprezowania jako dowodu na bycie fajnym, szukanie akceptacji wśród rówieśników), zalecane są takie niestandardowe działania.

Reklama
Wszyscy piją. 5 minut teorii

Wszyscy piją. 5 minut teorii

22.00 zł
12 kroków od dna. Sponsorowanie

12 kroków od dna. Sponsorowanie

34.90 zł
Jak uwieść swojego męża? Jak zdobyć swoją żonę?

Jak uwieść swojego męża? Jak zdobyć swoją żonę?

21.90 zł
Edukacyjne przestrzenie zdrowia

Edukacyjne przestrzenie zdrowia

26.00 zł